sadzenie-bylin

Sadzenie bylin – terminy i najlepsze praktyki sadzenia

Byliny są doskonałym uzupełnieniem głównych akcentów ogrodu, drzew i krzewów. Ich piękne kwiaty lub dekoracyjne liście, zapewnią harmonię barw i ciągłość kwitnienia na rabatach, ozdabiając je od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Kiedy i jak sadzić byliny, żeby najpiękniej rosły?

Razem czy osobno?

sadzenie-bylinŻeby nie popełnić błędu, warto znać wymagania poszczególnych gatunków. Dla większości bylin odpowiednie będą żyzne, wilgotne gleby i nasłonecznione stanowiska, ale są też takie, którą lubią chować się w cieniu. Większość dobrze wygląda posadzona w mniejszych lub większych grupach. W niewielkich skupiskach (po 10 roślin) dobrze wypadną ostróżki, dzwonki czy anemony. W trochę większych (do 20 roślin) znakomicie będzie wyglądać lawenda, bodziszek czy bergenia. Pojedynczo możemy sadzić okazałe piwonie czy juki.

Wiosną czy jesienią?

Byliny można sadzić właściwie przez cały sezon, od wiosny do jesieni. Najbardziej ryzykowne jest lato, bo trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu – wystarczy kilkugodzinne spóźnienie, by roślina zwiędła i obumarła. Wiosną lepiej jest sadzić gatunki zakwitające w połowie lata (np. zawilce, astry, rozchodnik), natomiast jesienią te kwitnące od wiosny (pierwiosnek, smagliczka, bergenia sercolistna). Rośliny mają wtedy dość czasu, by się ukorzenić i w pełni rozwinąć.

Lubimy sadzić rośliny wiosną, bo nie musimy długo czekać na kwitnącą rabatę. Ale najkorzystniejsza dla bylin jest wczesna jesień – posadzone we wrześniu, gdy kończy się lato, w ciepłej jeszcze ziemi, zdążą dobrze rozwinąć korzenie i rozgościć się na grządce. Pomogą im jesienne deszcze i dodatnie, ale niewysokie temperatury. Pamiętajmy jednak, by posadzone jesienią rośliny zabezpieczyć przed mrozem suchymi liśćmi czy gałązkami iglaków.

Jak przygotować rabatę

Przed posadzeniem roślin ziemię musimy odchwaścić, usunąć kamienie. Następnie należy ją przekopać, dodając kompost lub obornik. Takie podłoże  – o luźnej strukturze, wzbogacone nawozem – pomoże roślinom wygodnie się rozrastać. Kiedy ziemia jest już gotowa, wyznaczamy kształt rabaty farbą w sprayu albo przy pomocy sznurka zamocowanego na drewnianych kołkach. I już możemy sadzić.

Jak rozmieścić rośliny

Zwykle na powierzchni metra kwadratowego sadzi się po 10-15 sztuk małych roślin (takich jak kocimiętki czy goździki), 5-7 sztuk średnich (np. ostróżki, złocienie) oraz jedną lub dwie spośród dużych (np. parzydło leśne). Zaznaczamy miejsca posadzenia roślin i kopiemy dołki, nieco głębsze i szersze niż wielkość bryły korzeniowej. Zanim wyjmiemy rośliny z doniczek, powinniśmy je podlać, by bryła korzeniowa nie była sucha. Po posadzeniu ziemię lekko ubijamy i podlewamy jeszcze raz. Na koniec ściółkujemy – korą, kompostem czy słomą, co chroni przed chwastami i zatrzymuje wilgoć w glebie.

Byliny to rośliny wieloletnie i zostaną z nami na dłużej. Dlatego starannie wybierajmy miejsca nasadzeń, sprawdzając wcześniej wymagania poszczególnych gatunków. Dobrze potraktowane, z pewnością odwzajemnią się długim, wspaniałym kwitnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *